„Kobieta w pełni szczęśliwa”
Pod takim hasłem w miniony weekend 6-8 września 2024 r. w Miejscu Piastowym w Centrum Duchowości Michalickiej „Dom u Ojca” odbyły się rekolekcje i warsztaty rozwojowe dla kobiet.
W rekolekcjach wzięło udział prawie 60 kobiet z różnych stron Polski i nie tylko – najwięcej uczestniczek przyjechało z różnych części Podkarpacia, ale były także panie z Warszawy, Ostrowa, Kurpii, a jedna z uczestniczek przyjechała aż z Kanady.
Na rekolekcjach spotkały się kobiety w różnym wieku i z różnym bagażem doświadczeń – przyjechały zarówno wkraczające dopiero w dorosłe życie młode dziewczyny, jak i bogate w doświadczenia życiowe kobiety w sile wieku. Każda uczestniczka mogła znaleźć coś dla siebie.
Motywem przewodnim były trzy konferencje głoszone przez Ks. Jacka Księżopolskiego w oparciu o historię Rut i Noemi z Księgi Rut. Ta piękna biblijna opowieść o budowaniu kobiecych relacji, o posłuszeństwie, wierności, wzajemnym wspieraniu się i miłości stała się również podstawą do pogłębienia naszej wiary. Rekolekcjonista mówił o naszych grzechach, których symbolem są „placki z rodzynkami”, o tym, że w życiu wciąż przeplatają się chwile słodyczy (Noemi – słodycz) i goryczy (Mara – gorycz), że tylko Bóg może przemienić gorycz w słodycz, dając nam „drewienko” – Krzyż, symbol największej Miłości Boga do człowieka. Gdy wydaje nam się, że już nic nie mamy, nic nie znaczymy, jesteśmy puści i pełni goryczy („modlitwa pustej ręki”), powinniśmy zaufać Bogu – puścić się tego, czego kurczowo się trzymamy i rzucić w ramiona kochającego Boga – Boga, który nie ma granic w kochaniu. Naszym jedynym zadaniem jest powierzyć się Bogu i pójść na „pole Booza”, nie przejmować się szemraniem innych i „żniwiarzami”, ale trwać na tym polu, w Kościele, być bezinteresownym darem z siebie.
Rekolekcjonista mówił: „Rut przypadkiem znalazła się na polu Booza.” Nie ma przypadków – to jest działanie Boga: „Jeżeli Pan Bóg chce zrobić coś wyjątkowego w życiu człowieka, stwarza „przypadek”. To Bóg prowadzi nas przez życie i wszystko może przemienić, nawet wyschłą trawę, czy samowystarczalny, kłujący kaktus, w życiodajny ogród, jeśli tylko Mu zaufamy.
Podczas rekolekcji wiele kobiet skorzystało z sakramentu Pokuty i indywidualnych rozmów z Ks. Rekolekcjonistą.
W piątkowy wieczór trwająca do północy Adoracja Najświętszego Sakramentu dała wielu z nas możliwość spędzenia czasu sam na sam z Panem Jezusem, aby powiedzieć Mu o wszystkim, co jest dla nas ważne, piękne, dobre, ale i trudne, aby z tego spotkania zaczerpnąć siłę i moc do codziennego życia.
W sobotę mogłyśmy wziąć udział w nabożeństwie w Sanktuarium w kaplicy Świętego Michała Archanioła połączonym z namaszczeniem Olejem św. Michała Archanioła, a wieczorem w Nabożeństwie Fatimskim pod przewodnictwem bp. Jana Sobiło, który wygłosił bardzo głęboką i poruszająca homilię. Uwieńczeniem tego Nabożeństwa była przepiękna procesja światła z lampionami po placu sanktuaryjnym, dla wielu będąca równie wielkim przeżyciem, jak tego typu procesje odbywające się w największych sanktuariach Maryjnych : Lourdes, La Salette, czy w Fatimie.
W programie nie zabrakło kreatywnych warsztatów dekoracyjno-artystycznych, podczas których mogłyśmy odkryć swoje zdolności plastyczne oraz czasu na tzw. „babskie ploteczki”, czyli rozmowy przy kawie i torcie, na interesujące nas tematy, a także wspólnego seansu filmowego.
Czas rekolekcji był dla nas czasem spotkania z Bogiem – Żywym i Obecnym – jesteśmy wdzięczne Panu Bogu za okazaną nam miłość i łaskę, dzięki której mogłyśmy przyjrzeć się naszemu życiu oraz otworzyć się na Jego Prowadzenie i Moc. Jesteśmy wdzięczne Matce Najświętszej, że pomogła nam po raz kolejny zrealizować te rekolekcje-warsztaty.
Dziękujemy wszystkim osobom, które Pan postawił na naszej drodze, a które nas wspierały w zorganizowaniu tych rekolekcji.
Serdecznie dziękujemy Zarządowi Powiatu Krośnieńskiego za wsparcie, dzięki któremu nasze warsztaty artystyczne były bardzo kreatywne i urozmaicone.
W szczególności pragniemy podziękować okolicznym gminom, m.in. Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Miejscu Piastowym, Gminie w Krościenku Wyżnym, Gminie w Iwoniczu Zdroju, które udzieliły wsparcia finansowego, co pozwoliło obniżyć koszt udziału w rekolekcjach.
Dziękujemy również Radiu Fara i Dyrektorowi Ks. Andrzejowi Bienia za umożliwienie zaprezentowania działalności Wspólnoty kobiet „U stóp Maryi”, w tym informacji o rekolekcjach, podczas poświęconej temu tematowi audycji.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wsparcia i pomocy przy rekolekcjach niech dobry Bóg obficie wynagrodzi swoimi darami.
Kolejne rekolekcje dla kobiet, jeśli Pan Bóg pozwoli, odbędą się w ostatni weekend marca 2025 r. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy!
Lucyna